fbpx
E-Plas Ticari Sigortalar

Sigorta Acentesi Açmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Sigorta acentesi açmak isteyen girişimci

Sigortacılık alanında faaliyette bulunmak isteyenler, acente veya sigorta şubeliği ile her geçen gün gelişen sigorta sektörü içerisinde yer alabilir. Özellikle acentecilik yapmak isteyenleri bekleyen önemli bir rekabet alanı mevcut. Bunda sigorta markalarının sahip olduğu müşteri portföyüne hızlıca ulaşabilme ve kısa sürede önemli satış rakamlarına erişme avantajının payı büyük. Bu noktada sigorta acentesi açmak için bilmeniz gereken bir dizi şartlar ve kurallar var. İşte onlar…

Sigorta Acentesi Nedir?

Sigorta acentesi, sigortacılık alanında faaliyette bulunmak isteyenler tarafından sektöre hızlı bir giriş imkanı sunan iş modelidir. Bu modelde tek bir ana marka çatısı altında yer alır ve ilgili markanın tüm ürünlerini müşterilerinize hızlıca ulaştırarak yüksek komisyonlar elde edebilirsiniz. Ayrıca ilgili markanın yeni ürünleri, kampanya gibi avantajlarından da yararlanma imkanınız söz konusu olur. Bu sistemin dezavantajı, farklı bir sigorta firmasındaki ürünleri müşterilerinize sunma şansınız yoktur. Ya da böyle bir şey yapabilmek için farklı sigorta firmalarından da acentecilik almanız gerekir. Buysa teminat masrafı nedeniyle tercih edilen bir yöntem değildir.

Bu durum sigorta şubeliğinde farklıdır. Bir markanın şubesi olarak faaliyetlerinize başladığınız zaman ilgili markanın anlaşmalı olduğu tüm sigorta firmalarındaki poliçeleri müşterilere sunmanız mümkün. Böylece hem değişen ihtiyaçlara verilen cevaplar hem de fiyat farklılıkları kaynaklı tercihlerde müşteri edinme şansınızı artırırsınız. Bu konuda detaylı bir incelemeyi “Sigorta Şubesi Açmak Avantajlı mı?” başlıklı içeriğimizde yaptık.

Sigorta Acentesi Nasıl Açılır? Bilmeniz Gereken Şartlar

Sigorta acentesi açmak için gerçek veya tüzel kişiliğe sahip olmanız gerekir. Bu birincil şarttır ve buna ek olarak bilmeniz gereken şartlar şunlar:

 1. Üniversite mezunu olmanız gerekir. Dört yıllık lisans bitirenler için 18 aylık sigortacılık iş deneyimi şartı, ön lisans içinse iki yıllık iş deneyimi şartı söz konusudur. Ancak mezun olunan bölümün sigortacılık olması halinde iş deneyimi şansı aranmaz.
 2. SEGEM sertifikası da aranan diğer önemli bir şarttır. SEGEM, sigortacılık alanında en az 18 aylık iş tecrübesi bulunan kişilere sınavla verilen bir belge. Bu belgeye sahip olmak, sigortacılık alanında teknik personel niteliği taşıdığınıza işaret eder. Hem acente temsilcisi hem de personel teknik niteliğe sahip olmasında SEGEM önemlidir.
 3. Teknik ve idari altyapıya sahip olmak. Bu durum ofis koşulları ile insan kaynaklarına işaret eden bir konu.
 4. Sermaye olarak en az 50 bin liraya sahip olunması gerekir.
 5. İşyerini açmak için TOBB başvuru ve onayı da gereken bir diğer şarttır.

Sigorta Acentesi Açmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvuru yapılan firmanın özel taleplerinin yanı sıra bir acente başvurusunda talep edilen belgeler genel olarak aynıdır. Gerçek veya tüzel kişiliğe göre farklı evraklar devreye girer.

Gerçek kişiler için…
 • Kimlik kartı fotokopisi
 • İkametgah
 • Vesikalık fotoğraf
 • Ticaret Sicil gazetesi ilanı
 • Aslı olarak Ticaret Sicil Tasdiknamesi
 • Diploma sureti: Bazı kurumlar diplomanın aslını da görmek isteyebilir.
 • Sigorta şirketi sözleşmesi
 • Taahhütname dekontu
Tüzel kişiler için talep edilen belgeler şöyle…
 • Ticaret Sicil gazetesindeki ilan
 • Ticaret Sicil tasdiknamesi: kaşeli, imzalı ve aslının beyan edilmesi gerekir.
 • Taahhütname
 • Vergi levhası ev imza sirküleri fotokopisi
 • Şirketle yapılan sözleşme metni
 • Mesleki sorumluluk sigortası

Sigorta Acentesi Ne Kadar Kar Sağlar?

Anlaşmalı olduğunuz ana sigorta firması tarafından sağlanan komisyon oranları, kazancınızı belirleyen birincil nokta. Ancak bununla birlikte hangi sigorta poliçelerini yaptığınız, bunların kapsamı, sayısı gibi değişkenler de kazancınızı etkiler. Önemli olan doğru konumda yer alarak pazarlama çalışmanızı yapmanız. Bunun için araç satışlarının yapıldığı, emlakçıların yer aldığı veya insan trafiği açısından gayet yoğun noktalarda acentecilik faaliyeti yapmanız kazancınızı önemli ölçüde etkiler.

Acentelik İçin Sigorta Firması Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bu noktada ana markanın sağladığı komisyon oranlarına odaklanmanızda fayda var. Ayrıca ürün portföyü açısından sigortacılık alanındaki ihtiyaçları karşılayan havuza sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Sigortacılıkta müşteri memnuniyeti çok önemli bir konu. Bu nedenle ilgili markanın müşteri memnuniyet oranını, bu yönde önemli bir belirleyici olan altyapı, iletişim ve destek gibi detaylara önem vermeniz gerekir. Ayrıca ilgili markanın acenteleri için oryantasyonlar düzenlemesi de bu alanda kendini geliştirmek isteyenler açısından avantajlı bir detaydır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazılarımız

Tali Sigorta Acenteliği anlaşması yapan sigortacı

Tali Sigorta Acentesi Olmak

Öncelikte tali acentelik nedir, bunu açıklamakla başlayalım. Sigorta acenteleri tarafından acentelik faaliyetlerinde bulunmak üzere atanan gerçek ve tüzel kişilere tali acente denir. Bir sigortacı olmanın

Devamını Oku »

Teklif Bilgi Formu

Ticari Portföy
DijiFlex Başvuru