E-Plas Ticari Sigortalar

Sigorta Şirketi Nasıl Kurulur?

sigorta şirketi kurmak için gereken belgeleri toparlayan sigortacılar

Kasko, trafik sigortası, DASK, hayat sigortaları ve BES gibi seçeneklerin yanı sıra gelişen hizmet portföyü ile büyüyen sigortacılıkta yerini almak isteyenlerin iki seçeneği var: Acentelik ve şube. Öncelikle gelişen ekosisteme entegre olurken sağlam altyapısı ve geniş sigorta seçeneklerine sahip kurumlarla iş birliği içerisinde olmanızın önemi büyük. Ayrıca bu alanda sürekli büyümenizi destekleyen kurumlarla birlikte hareket etmeniz gerekir. Tüm yönleriyle sigorta şirketi nasıl kurulur yazı dizimizde.

Sigorta Şirketi Kar Marjı Ortalama Ne Kadar?

Sigortacılık ağınızı oluştururken ilk hedefiniz yüksek kazançlar elde etmektir. Bu bakımdan sektör içerisinde nasıl yer almanız gerektiği konusuna doğru karar vermeniz önemlidir. Acentelik kar marjları açısından sigorta şubesine göre dezavantajlı bir pozisyona sahip. Şube ile yola çıktığınızda %50’den %80’e kadar yüksek oranda karlar kazanmanız mümkün. Acente için bu rakamları görmeniz mümkün değil. Sigorta şirketi nasıl kurulur sürecindeki kritik eşiği çözmeniz açısından acente ve şube ile ilgili bilmeniz gereken detaylar yazı dizimizde…

Sigorta Acentesi Açma Hakkında Bilgiler

Türkiye’de gelişmiş bir sigortacılık sistemi var ve bunda acentelerin payı asla inkar edilemez. Sürece acente kurarak dahil olmak isteyenlerin Türkiye Acenteler Birliği tarafından açıklanan şartları karşılaması gerekir. Şartları taşıyanlara acentecilik hakkı tanınır. Ancak bunun için öncelikle TOBB’a oda kayıt ücreti yatırmanız gerekir. Bundan sonraysa acenteliğini yapmak istediğiniz sigorta şirketine minimum 40-80 bin TL gibi bir teminat masrafı sizi bekler. Anlaşma yapmak istediğiniz sigorta firması sayısı arttıkça teminat için ödemeniz gereken finans bedeli de bütçenizi zorlayabilir. Acentecilikte sizden talep edilenler şöyle:

– Lisans mezunları 18 aylık mesleki tecrübeye sahip olmalıdır.

– Ön lisans mezunuysanız en az 24 aylık mesleki tecrübeye sahip olmanız gerekir.

– Mezuniyetiniz sigortacılık üzerineyse deneyim şartını karşılamanıza gerek yok.

– Siciliniz temiz olması gerekir.

– SEGEM Belgesi, Ticari Sicil Tasdiknamesi, 50 bin liralık sermaye ödemesi şartlarını yerine getirmelisiniz.

– Sigortacılık için gereken teknik altyapı, müdür ve personele sahip olmanız gerekir.

Daha detaylı bilgiyi “Sigorta Acentesi Açmak İçin Bilmeniz Gerekenler” adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Sigorta Şubesi Açma Hakkında Bilgiler

Acenteciliğe göre daha az karmaşık ve karşılamanız gereken şartlar çok daha azdır. Ayrıca kuruluş maliyetleri de acentecilikte olduğu gibi yüksek değildir. Teminat gerekmediğinden sadece ofis kuruluş masrafları gibi bir yatırım maliyetiniz söz konusu olur. Şube açmak için gerekenler şöyledir:

– SEGEM Belgesi

– Lisans 18, ön lisans 24 ay mesleki tecrübe

– Ofis yeri

– Kuruluş masrafları

Sigorta şubesinin acentelik yapmaya göre pek çok avantajı var. Öncelikle teknik müdür ve personele sahip olmanız gerekse de asıl odaklanmanız gereken konu müşteri bulmaktır. Teknik kısımla ilgili işlerde şubeliğini yaptığınız firmanın uzman ekibi destekçiniz olur. Ayrıca şubeliğini üstlendiğiniz firmanın altyapısını kullandığınız için yazılım ve otomasyon gibi masraflarla uğraşmak durumunda kalmazsınız. Gelişmiş altyapı sistemi, müşterilerinize daha iyi sunumlar, çözümler ve destekler sağlamanız anlamına gelir. Bu durum müşteri kaybetme riskini en aza indirir. Hedef kitlenizi müşteriye dönüştürme oranınızı büyük ölçüde artırır.

Sigorta şubesi olarak yola çıkmanızın bir avantajı da müşterilerinize farklı teklifler sunma imkanlarınızın olmasıdır. Bu durum şubeliğini yaptığınız firmanın anlaşmalı olduğu sigorta şirket sayısı ile doğrudan alakalıdır. Anlaşmalı sigorta şirketi sayısı arttıkça hedef kitlenize birden fazla fiyat teklifi sunma imkanınız olur. Örneğin, kasko için şubenize danışan müşterinize birden fazla teklif sunmanız gerekir. Çünkü kasko yaptırmak isteyen müşteri profilinde birden fazla alternatifi değerlendirme eğilimi çok yüksek. Bu durumda danışan müşteriye birden fazla poliçe ve fiyat teklifi sunmanız onu ikna etmeniz açısından önemli bir avantaj yakalamanızı sağlar.

Sigorta şubesi ile sigortacılık yapmanız halinde vergi avantajlarından yararlanmanız da mümkün. Ayrıca herhangi bir iş üretimi ve poliçe sayısına ulaşma gibi bir baskıya maruz kalmadan çalışma imkanınız var. Kendinizi ne kadar işinize verirseniz o kadar müşteri kazanır ve kar yapabilirsiniz.

Bu konuda detaylı bilgileri “Sigorta Şubesi Açma Şartları Nelerdir?” adlı yazımızda ele aldık.

Sigorta Şirketi Kurmak İçin Gerekli Sermaye

Yukarıda da değindiğimiz üzere, sigorta acentesi ve şubesi açmak arasında, ciddi sermaye ihtiyacı farkı bulunmaktadır. Sigorta şirketi açmak için asgari sermaye hakkında “Sigorta Şubesi Açma Maliyeti Nedir?” başlıklı yazımız fikir verecektir.

Sigorta şubesi açmanın avantajları hakkında da “Sigorta Şubesi Açmak Avantajlı mı?” adlı yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

E-Plas Sigorta Şubesi Olabilirsiniz

Sigorta şirketi kurmak için güçlü altyapıya sahip E-Plas Sigorta’nın desteğiyle yüksek kar oranlarından şimdi faydalanın! Sigorta Şubelik Başvuru Formu üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazılarımız

Tali Sigorta Acenteliği anlaşması yapan sigortacı

Tali Sigorta Acentesi Olmak

Öncelikte tali acentelik nedir, bunu açıklamakla başlayalım. Sigorta acenteleri tarafından acentelik faaliyetlerinde bulunmak üzere atanan gerçek ve tüzel kişilere tali acente denir. Bir sigortacı olmanın

Devamını Oku »

Teklif Bilgi Formu

Ticari Portföy
DijiFlex Başvuru