fbpx
E-Plas Ticari Sigortalar

Sigorta Şubesi Açma Maliyeti Nedir?

Sigorta Şubesi Açmak için maliyet hesabı yapan girişimci

Sigortacılık alanında öne çıkan iş modellerinden birini oluşturan sigorta şubeliği, iş kuruluş maliyetleri açısından da avantajlı olduğundan ön planda. Sigorta şubesi açma maliyeti konusundaki detaylar yazı dizimizde.

Şubeliğin Acentelikle Karşılaştırması

Şubeler, özellikle herhangi bir taahhüt ödemesine gereksinim kalmadan, bağlı olunan ana sigorta firmasının sunduğu birçok sigorta şirketinin poliçelerinden faydalanma şansına sahip. Bu durum acenteciliğe göre daha avantajlı şekilde gerçekleşir.

Bilindiği gibi acenteler, her firma için ayrı ayrı ödemeleri gereken üretim taahhütleri ile birden fazla firmanın poliçesini tanzim edebilir. Buysa sigortacılık alanında iş yapmayı hayal edenlerin başlangıç sermaye miktarlarını önemli ölçüde arttırmaları anlamına gelir. Sigorta şubeliğinin en önemli avantajıysa bu noktada devreye girer ve taahhüt gibi 40 bin ila 100 bin TL arasında değişen rakamlara gerek kalmadan çok sayıda firmadan poliçe tanzim hakkı elde etmeyi sağlar. Bu konuda daha detaylı bilgiyi “Sigorta Şubesi Açmak Avantajlı mı?” adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Sigorta Şubesi Hakkında Ön Bilgi

Sigorta şubesi, tamamen bağımsız bir sigortacılık modeli değildir. Ana sigorta firmasına bağlı şekilde çalışır. Ancak yine de kendi işini yaptığı için bağımsız bir sigorta şubesi olarak çalışmalarına devam eder. Bu noktada ana sigorta firmasının bilgi birikiminden, teknolojik altyapısından ve uzmanlarından her zaman yardım alabilir.

Tüm bunlar, sigorta şubeliği açma sürecinde gereken maliyetlerin önemli ölçüde azalmasını sağlar. Örneğin, sigortacılık alanında gelişmiş bir yazılım ve otomasyon sistemi için önemli miktarda harcama yapmanız gerekirken, bir ana sigorta firması altında bu teknolojiyi elde etmeniz bu yöndeki masraf kalemlerinden kurtulmanıza imkan verir.

Sigorta Şubesi Maliyeti Ne Kadar?

Sigorta şubesi açmak için gerekli sermayede başlangıç tutarı, 20 bin liradır. Bu rakamın ne ifade ettiğini anlamak için bir sigorta acenteliği almanız halinde harcamanız gereken rakamı da bilmenizde fayda var. Acentelik için en az 50-100 bin lirayı gözden çıkarmanız gerekir. Bu rakamsa başlangıç rakamıdır ve sigorta şirketlerine taahhüt ödemeleri arttıkça rakam da yükselebilir. Elbette rakamları önemli ölçüde etkileyen diğer bir unsursa iş gücü ve ofisle ilgili giderdir. Bu konudaki harcamalarınızı yönlendirirken bütçeyi zorlamamaya dikkat etmeniz gerekir. İşte muhtemel giderler ve maliyetleri…

  • Ofis giderleri: Buna dekorasyon ve ofis mobilyaları gibi giderleri dahil edebilirsiniz. Ortalama 60 bin liraya ihtiyacınız olur.
  • Sabit giderler arasında kiradan faturalara kadar bir dizi harcama kalemleri yer alır. Bu noktada da en az 10-15 bin arasında gideriniz çıkabilir.
  • Eğer acente olarak yola çıktıysanız teminat giderlerini de ödemeler arasına eklemeniz gerekir.
  • Ayrıca teknik personel sayısına göre de çalışan giderlerini göz önüne almanız gerekir. Bugün (Temmuz 2023) asgari ücretli bir çalışanın minimum maliyeti 16 bin lira civarında.

Sigorta Şubesi Kar Oranları Giderleri Karşılar mı?

Sigortacılık kapsamında yapılan çalışmalardan elde edilen kazançlar, tazim edilen poliçe türlerine göre değişkenlik gösterir. Bu konuda sigorta şubeleri oldukça avantajlıdır. Örneğin, poliçeler üzerinden vergi giderleri ve kesintileri söz konusu değildir. Bununla birlikte %8’den %30’a varan kar oranları söz konusudur. BES, hayat sigortası ve seyahat sağlık sigortası gibi bazı alanlardaysa kar oranları %50’ye kadar çıkabilir.

Elbette yoğun şekilde talep edilen zorunlu trafik, kasko ve DASK gibi sigorta kalemlerinden elde edilen gelirler, karın önemli kısmını oluşturur. Dolayısıyla bu alanda şubenin gösterdiği performans karı belirleyen ana kriterlerdendir. Ayrıca bu noktada ana sigorta firması tarafından şubeye sağlanan destekler, kampanyalar gibi ekstralar da mevzubahis olabilir. Tüm bu iyileştirmelerle şubenin kar marjı yükselebilir.

Sigorta Şubesi Açarken Nasıl Hareket Etmeniz Gerekir?

İlk etapta sigortacılıkla ilgili bilgi ve deneyiminizi arttırmanız gerekir. Bunun için sektörde en az 18 ay çalışmış olmak ve SEGEM Belgesi’ne sahip olmanızın faydası büyük. Bu şekilde acente ve şube açma şansı elde ederken sektör dinamiklerinden de haberdar olmanız söz konusu olur. Ayrıca kendi şubenizi kurmaya karar verdikten sonra finansman için kaynak ayırmanız da fayda var. Daha sonra acente mi, şube mi konusunda karar vermelisiniz. İlk girişiminizi şube üzerine kurmanız halinde daha az masraf ve giderle iş yönetme konusunda beceriler kazanabilirsiniz.

Diğer önemli nokta, şubeliğine talip olduğunuz kurumun modern altyapıya sahip olmasıdır. Teknik personelinden destek ekiplerine, otomasyon çözümlerinden eğitim desteklerine kadarki her detay işinizdeki başarıyı önemli ölçüde etkiler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazılarımız

Tali Sigorta Acenteliği anlaşması yapan sigortacı

Tali Sigorta Acentesi Olmak

Öncelikte tali acentelik nedir, bunu açıklamakla başlayalım. Sigorta acenteleri tarafından acentelik faaliyetlerinde bulunmak üzere atanan gerçek ve tüzel kişilere tali acente denir. Bir sigortacı olmanın

Devamını Oku »

Teklif Bilgi Formu

Ticari Portföy
DijiFlex Başvuru