E-Plas Ticari Sigortalar

Sigorta Şubesi Açmak Avantajlı mı?

Sigorta şubesi açmak avantajlı mı? Bilgileri derledik.

Dünden bugüne gelişen sigortacılık ekosistemi yatırımcılarına büyük fırsatlar sunan ve oldukça aktif büyüklüğe sahip sektörler arasında. Gelişen ve büyüyen ekosistem içerisinde yer alarak kendi finansal özgürlüğüne sahip olmak isteyenlerin sayısı bir hayli fazla. Bu konuda merak edilen en önemli detaylardan biri, sigorta şubesi açmanın avantajlı olup olmadığı konusu. Bu yazımızda Sigorta şubesi açmak ile ilgili detayları okuyabilirsiniz.

Sigorta Şubesi Nedir?

Sigorta şubeliği, güçlü ve sağlam altyapısı bulunan sigorta şirketleri tarafından uygun olması halinde verilen şubelik hakkıdır. Bu sayede firma, kendi çalışma sistemini şubesi aracılığıyla işletir ve daha fazla kişiye ulaşma imkanı elde eder. Diğer bir ifadeyle sigorta şubeliğine sahip olmanız halinde güçlü insan kaynaklarına sahip sigorta kurumunun resmi bir şubesi olarak faaliyette bulunabilirsiniz. Acentelik ile sigorta şubeliği, karıştırılma imkanı olan iki benzer alan. Ancak bunların birbirinden önemli farkları olduğunu bilmeniz gerekir. Bu konudaki detaylar:

Sigorta acenteliği nedir? Sigorta şubesi ile arasındaki farklar neler?

Acenteler, sigorta şirketlerine vekaletname yoluyla bağlanan işletmeleri temsil eder. Bir nevi temsilci statüsüne sahip acenteler, sigorta şirketinin tanıtımından pazarlamasına kadar bir dizi yetkilere sahiptir. Sigorta şubeliği ve acentelik arasında öne çıkan farklarsa şöyle:

1. Sigorta şubesi açmanız halinde birden fazla güçlü altyapıya sahip sigorta şirketine sahip olabilirsiniz. Buysa daha fazla hizmet portföyü ve daha fazla müşteriye ulaşma imkanı sağlar. Her müşteri özelinde farklı çözümler sunan sigorta poliçelerine sahip olmanız, müşteri kaybetme riskinizi en aza indirir.

2. Bununla birlikte bir acente olarak da farklı sigorta firmaları ile çalışmanız mümkün. Ancak bunun için her sigorta firmasıyla ayrı bir anlaşma imzalayıp teminat yatırmanız gerekir.

3. Acentelik, rekabetin en üst düzeyde olduğu alandır. Bu nedenle sektörde yeni olanlar için daha zorlu bir yarışı ifade edebilir.

4. Sigorta şubesi olduğunuzda hem maliyet hem de vergilendirme açısından avantaj elde edersiniz. Bu daha fazla karlılık oranını yakalamanıza yardımcı olur. Acentelikte durum tam tersi bir şekilde işler.

Acentecilikte sigortalama süreçlerinde uğraştırıcı birtakım işleri atlama ihtimaliniz de oldukça yüksektir. Ancak sigorta şubesi olarak sigortacılık yapmanız halinde altyapı ve sistemli çalışma gibi destekler sayesinde hiçbir detayı atlamadan müşterilerinize yardımcı olma şansınız artar. Sigorta acentesi açmak hakkında bağlantıdaki içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Sigorta Şubesi Nasıl Açılır?

Sigortacılık alanında başarılı bir şube olarak öne çıkmak için arkanıza aldığınız gücün gerçek bir otorite olup olmadığı konusundaki araştırmanızı yapmanızda fayda var. Böylece sigortalama çalışmasına başladığınız andan itibaren her sürece aktif olarak katılan sigorta firması sayesinde müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkama ihtimaliniz söz konusu olur. Bu bakımdan eğitimleri önemseyen, sorularınızı hızlı cevaplayan, süreci yönetirken yanınızda olan şirket seçimi yapmanız gerekir.

Sigorta şubeliği başvurusunda dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Sigorta şubesi açmak niyetinizi gerçekleştirmeye karar verdikten sonra bir dizi araştırma yapmanız gerekir. Bu süreçte özellikle önemsemeniz gereken bir dizi noktalar var:

– Başvuruyu yapmayı planladığınız firmadaki sigorta şirket sayısı hakkında bilgi alın.

– Şubeliğine talip olduğunuz firmanın sağladığı komisyon oranlarıyla ilgili yazılı dokümanları talep edin veya mümkünse bir görüşme gerçekleştirin.

– Firmanın teknik altyapısı hakkında bilgi sahibi olun. Bu alanda kullandığı yazılım programları olup olmadığını sorun.

– Firmanın oryantasyona önem verip vermediğini ve şubelerine ne gibi destekler sağladığı konusunda fikir sahibi olun.

Tüm bu önemli detaylar, doğru bir firmayla çalışma imkanı elde etmenizi sağlar. Daha fazla poliçe, daha fazla sigorta şirketi, daha fazla müşteri memnuniyeti demek. Ayrıca altyapının güçlü olması ve yazılım gibi otomasyonlarla desteklenmesi, sigortalama çalışmalarınızı efektif ve verimli yönetmeniz açısından önemli bir güçtür.

Sigortacılığı dijital dönüşümle güçlendiren E-Plas Sigorta, güçlü otomasyon sistemlerine sahip altyapısı ve yüksek komisyon oranları ile kazanan şubeler ailesine yenilerini ekliyor. Detaylı bilgi almak için Sigorta Şubelik Başvurusu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazılarımız

Tali Sigorta Acenteliği anlaşması yapan sigortacı

Tali Sigorta Acentesi Olmak

Öncelikte tali acentelik nedir, bunu açıklamakla başlayalım. Sigorta acenteleri tarafından acentelik faaliyetlerinde bulunmak üzere atanan gerçek ve tüzel kişilere tali acente denir. Bir sigortacı olmanın

Devamını Oku »

Teklif Bilgi Formu

Ticari Portföy
DijiFlex Başvuru