top of page

SEGEM Nedir? SEGEM Belgesini Nasıl Alabilirim?


Segem Belgesi örneği

SEGEM, sigortacılıkla ilgilenen herkesin merak ettiği kavramlardan biridir. SEGEM ve SEGEM Belgesi nedir, yazımızda detaylarını ele aldık.


SEGEM Nedir?


SEGEM, sigortacılık sektöründe çalışanların ve sigortacılık alanına ilgi duyanların sigortacılık konusunda eğitim alabilecekleri bir kurum olan Sigortacılık Eğitim Merkezi’nin kısaltmasıdır. SEGEM'in amacı, sigortacılık sektörünün gelişim düzeyini artırmak ve sektörde eğitime öncelik vermektir. Bu eğitimler, sigortacılık alanında iş ve kariyer yapmak ve kariyeri geliştirmek için önemlidir. Eğitimlerin içeriği, sigortacılık konularının yanı sıra sigortacılık mesleği hakkında bilgi vermekte ve sigortacılık sektöründe çalışmak için gerekli olan becerileri kazandırmaktadır.


SEGEM Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?


Sigortacılık mesleğini devam ettirmek isteyenler, SEGEM Belgesinin ne anlama geldiğini bilmelidirler. SEGEM Belgesi, Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından verilen, sigorta sektöründe mesleki eğitim alındığını ve yeterlilik sınavlarının kazanıldığını gösteren bir belgedir. SEGEM Sertifikası olarak da bilinir.


Herhangi bir şeyi koruma altına alma sürecine basitçe sigorta denir. Sigortalanan şeyin zarar görmesi durumunda, maddi değerini sigorta karşılar. Bu işi yapan kişilere sigortacı, sigorta brokeri veya reasürans brokeri denir. Bu nitelikleri elde etmek için gerekli olan en önemli belge ise SEGEM sertifikasıdır.


SEGEM Belgesi, sigorta acentesi açmak, sigorta acentesi şubesi olmak, sigorta eksperi olmak, aktüerler, sigorta ve reasürans brokerleri için zorunludur. SEGEM Belgesine sahip olmayan kişilerin, bu alanlarda çalışması yasal olarak mümkün değildir.


SEGEM Belgesini Nasıl Alabilirim?


SEGEM Belgesi alabilmek için Sigortacılık Eğitim Merkezi tarafından yapılan kursları ve SEGEM sınav tarihlerini takip etmeniz gerekir. Sınavı başarıyla geçerseniz, belgeyi almaya hak kazanırsınız.


SEGEM Sertifikası Almanın Şartları Nelerdir?


Bir sigorta şirketinde teknik personel olarak çalışmak için SEGEM sınavına girmenin tek şartı lise mezunu olmaktır. Eğitim ve sınavı başarıyla geçerseniz, 1,5 yıllık eğitim ve 4 yıllık üniversite eğitimini tamamlarsanız, kendi sigorta acentenizi açabilirsiniz.


SEGEM için Nasıl ve Nereye Başvurulur?


SEGEM sertifikası almak için www.segem.org.tr web sitesinde aşağıdaki adımları takip ediniz.

  1. SEGEM sayfasına üye olun.

  2. Üyelik formunu doğru bir şekilde doldurun.

  3. Kullanıcı olarak oturum açın ve başvuru formunu doldurmak için Uygula bağlantısını tıklayın.

  4. Gerekli diğer işlemleri tamamladıktan sonra sınav başvurunuz alınacaktır.

Eğitim merkezi hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, www.segem.org.tr adresindeki kurum web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Şubelik Başvurusu

E-Plas Sigorta Şubesi açıp ailemizin bir üyesi olarak uzman ekibimizin desteğini alabilir ve kendi işinizin sahibi olabilirsiniz.

bottom of page