fbpx
E-Plas Ticari Sigortalar

Sigorta Şubesi Açma Şartları Nelerdir?

sigorta şubesi açılışı yapılırken

Sigortacılık alanında kendi işinin sahibi olmayı hayal edenler şube açarak faaliyetlerine hızlıca başlayabilir. Acenteden farklı olarak daha bağımsız çalışma modeli sunan sigorta şubeliği, aynı zamanda komisyon kazancı açısından da avantajlıdır. Ana sigorta markasına bağlı olarak çalışılsa da, birden fazla sigorta şirketi tarafından sunulan poliçelere sahip olma imkanı söz konusudur. Bu avantaj, sigorta şubeliğini ön plana çıkaran önemli bir detay. Peki sigorta şubesi açmak için gereken şartlar nelerdir? “Sigorta şubesi açmak istiyorum, başlangıçta neler gerekli” diyorsanız detaylar için okumaya devam edin.

Sigorta Şubesi Açmak İçin Öne Çıkan Şartlar Nelerdir?

Sigortacılık Yönetmeliği kapsamında belirlenen şartlarda, lisans veya ön lisans şartı söz konusu olmadan herhangi bir sigorta markasının şubeliğine başvuru yapılabilir. Ayrıca bu konuda sigortacılık alanında deneyim şartı da arananlar nitelikler arasında yer almaz.

  1. Önemli şartlar arasında sigorta firması tarafından belirtilen şartlara uygunluk yer alır. Her firmanın kendi özel şartları söz konusu olabilir.
  2. Acentecilikten farklı olarak çok fazla evrak işiyle uğraşma gibi bir durum yoktur.
  3. Sahip olmanız gerekenler arasında şube müdürü ve teknik personel yer alır.
  4. Şube müdürü çalıştırmak zorunlu bir kuraldır. SGK’lı olarak ofiste sürekli bulunması gerekir.
  5. Şube müdürü olması gereken kişinin bazı niteliklere sahip olma şartı vardır: İki veya dört yıllık lisans mezunu, ön lisans için 2, lisans için 18 aylık deneyim ve SEGEM. Burada söz konusu kişilerin mezun oldukları bölüm sigortacılık üzerineyse deneyim şartı aranmaz.
  6. Teknik personel ekibinde de benzeri şartların sağlanması gerekir.

Şube müdürüyle alakalı diğer bir kolaylıksa, 2008 öncesinde acente müdürü olarak çalışmış ve emekli olmuş kişilere, indirimli SGK prim uygulaması ile şube müdürü olarak çalışma şansının tanınmasıdır.

SEGEM Belgesi Nedir?

Sigorta şubeliği veya sigorta acentesi için mutlaka aranan belgelerden biridir. Bu belge, sigortacılık alanında en az 1,5 sene çalışan kişilere, girmeleri gereken sigortacılık sınavından başarılı olmaları halinde verilir. Bu konuda detaylı bilgi için “SEGEM Nedir? SEGEM Belgesini Nasıl Alabilirim?” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sigorta Şubesi Olmanın Öne Çıkan Avantajları Nelerdir?

Sigortacılık alanındaki faaliyetlere hızlıca adım atmanın en iyi yolu, şube olarak yola koyulmak. Bu sayede çok fazla evrak ve açılış gibi süreleri beklemeden anında sigortacılık faaliyetlerine başlamanız mümkündür. Bu kuruluş maliyetleri açısından da önemli bir avantaj elde etmenize imkan verir. Ayrıca sigorta şubeliği sayesinde birden fazla sigorta şirketi ile çalışma imkanı elde edilir. Şubesi olduğunuz sigorta şirketinin altyapısının dijital teknolojiye uygunluğu sayesinde hızlıca online teklif sunma imkanı sunar. Bu durum müşteri kazanmayı kolaylaştırır. İletişim ve destekler de diğer bir avantajdır. Örneğin, herhangi bir kaza durumunda müşterinizin hasar uzmanı ile 7/24 iletişim kurabilmesi önemli bir artıdır.

Büyük bir markanın altyapısına sahip olmak demek, öne çıkan sigorta çeşitlerinin her biri için uzmanlaşmış kadro ve bilgi birikiminden yararlanmanızdır. Bu durum müşteri ihtiyaçlarına göre doğru çözümleri doğru şekilde sunmanızı kolaylaştırır. Ayrıca yeni ihtiyaçların ortaya çıkması halinde sigorta şirketi tarafından sunulan yeni sigorta ürünlerine adapte olma hızınız yükselir. Bu durum sektördeki yenilikleri kaçırmanızın önüne geçer.

Bu konuyu “Sigorta Şubesi Açmak Avantajlı mı?” adlı makalemizde derinlemesine ele aldık.

Sigorta Şubesine Sunulan Kar Marjı ve Komisyon Oranları Ne Kadar?

Kar marjı ve komisyona ilişkin detaylar sigorta ürününe göre değişkenlikler gösterir. Ayrıca şubenin elde edeceği kar marjı da poliçe kazanımına göre değişkendir. En önemli kar marjı hayat ve sağlık sigortalarında uygulanır. Yaklaşık yüzde 30-50 arasındaki komisyon oranlarını, konut sigortasında uygulanan yüzde 15-30 arası rakamlar takip eder. Bunların haricinde öne çıkan sigortalar arasındaki kaskoda yüzde 15-25, işyeri sigortasında yüzde 10-30, deprem sigortasında yüzde 8-15 arası oranlar mevcuttur.

Sigorta Şubeliği Başvurusu Yaparken Bilmeniz Gerekenler

Sigorta şubesi olarak sigortacılık alanında faaliyete başlamaya karar vermenizin ardından sigorta kurumunuzu seçmenizde fayda var. Bunu yaparken birkaç esaslı noktayı dikkate almanız başarılı olmanızı sağlar. Bunlar arasında ilgili markanın anlaşmalı olduğu sigorta şirket sayısını öğrenin, ayrıca şirketin ürün kapsamıyla ilgili de bilgi alın. En önemli detaylar arasında komisyon yer alır. Firmanın sağladığı komisyonlarla birlikte şubelerine yönelik kampanyalar düzenleyip düzenlemediği bilgisini alın. Operasyon altyapısına dikkat edin ve dijital teknolojiye sahip markalara yönelin.

Güçlü dijital altyapıya sahip E-Plas Sigorta şubeliği için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru şartları hakkında detaylı bilgi almak için Sigorta Şubesi Açma Başvurusu sayfamızı ziyaret ediniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazılarımız

Tali Sigorta Acenteliği anlaşması yapan sigortacı

Tali Sigorta Acentesi Olmak

Öncelikte tali acentelik nedir, bunu açıklamakla başlayalım. Sigorta acenteleri tarafından acentelik faaliyetlerinde bulunmak üzere atanan gerçek ve tüzel kişilere tali acente denir. Bir sigortacı olmanın

Devamını Oku »

Teklif Bilgi Formu

Ticari Portföy
DijiFlex Başvuru